Przemyślenia

Czy warto zamieniać pasję w pracę?

Pasja to naprawdę świetna rzecz. Sprawia, że jesteśmy interesującymi ludźmi, możemy dzięki niej poznać inne osoby i po prostu dodaje życiu smaku. A już w ogóle cudownie jest, jeśli jesteśmy w stanie na tej pasji zarabiać. W końcu, jak powiedział niegdyś Konfucjusz, “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. I choć brzmi to niesamowicie kusząco, nie zawsze ma wiele wspólnego z prawdą. 

Po pierwsze, praca jest zawsze pracą, choćby było to coś, co naprawdę uwielbiamy. Nadal bywa męcząca, nadal można się w niej wypalić i nadal potrzebujemy od niej odpoczynku. Po drugie, i jest to temat, który chciałabym dziś poruszyć, zamienianie pasji w zawód nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Jak to możliwe? 

Znam wiele osób, które rewelacyjnie radzą sobie w jakiejś dziedzinie, ale wykonywanie tego dla pieniędzy zabija w nich całą radość. Teoretycznie mogliby dzięki swoim umiejętnościom otworzyć własny biznes lub znaleźć pracę, często lepiej płatną, odpowiadającą ich zainteresowaniom. Tymczasem wolą oni spełniać się zawodowo w czymś zupełnie innym, a swoją pasję pozostawić tym, czym jest obecnie, czyli zwyczajnym hobby. 

Znajomy, który przez lata ratował mnie i moje komputery przed totalną zagładą i utratą wszystkich danych, pracuje w miejscu zupełnie niezwiązanym z IT. Gdy na horyzoncie pojawia się wizja zarabiania na życie poprzez naprawianie i usprawnianie komputerów, znika jednocześnie jego miłość do elektroniki i technologii. Jest on w stanie czerpać radość z tego rodzaju działań tylko wtedy, gdy taka pomoc pozostaje w sferze przysługi lub stanowi jedynie formę dodatkowego zarobku. 

Kilka lat temu trafiłam na historię Zygmunta Kukli. Na codzień pracuje on jako dyrygent, natomiast w wolnym czasie zamienia się w kierowcę autobusu. Motoryzacja to jego pasja i już w wieku 21 lat wyrobił sobie prawo jazdy na autokary. Sam jednak przyznaje, że jest to jedynie jego hobby i nie wyobraża sobie uczynienia z tego głównego źródła utrzymania. Taki układ odpowiada mu dużo bardziej i pozwala cieszyć się chwilami spędzonymi za kółkiem autobusu. 

Ja bardzo lubię piec ciasta. Kilka miesięcy temu wpadłam w jakieś cukiernicze szaleństwo i zdecydowanie nadużywam naszego piekarnika. Nie wiem z czego to wynika, ale po prostu nie mogę się powstrzymać. Nie musi to być żadne wymyślne ciasto. Wystarczą szybkie i proste ciasteczka albo owoce pod kruszonką. Cokolwiek, bylebym tylko mogła oddać się swojej piekarniczej pasji. Wiem jednak, że wykonywanie tego za pieniądze odebrałoby mi jakąkolwiek chęć do pieczenia. Cieszę się, gdy mogę upiec coś dla znajomego, kto mnie o to poprosił, ale nie chciałabym zajmować się tym na codzień. Pieczenie bowiem sprawia mi prawdziwą przyjemność tylko wtedy, gdy wynika z mojej wewnętrznej potrzeby. 

Skąd jednak wiedzieć, czy dana pasja jest materiałem na ścieżkę zawodową? 

Najlepiej jest chyba po prostu… spróbować. Znaleźć zlecenie w Internecie i zobaczyć, jak to jest pracować dla klienta. Spróbować wolontariatu i wyobrazić sobie, że zajmujemy się tym każdego dnia. Praca za pieniądze lub na cudzych warunkach potrafi zupełnie zmienić nasze podejście do danej czynności. Miłość do gotowania niekoniecznie zrobi z Ciebie najlepszego szefa kuchni, a pasja do szycia własnych ubrań nie musi oznaczać, że powinnaś zostać krawcową i przerabiać ubrania innych ludzi. 

Bo wbrew temu, co nam się ostatnio mówi, nie na każdej pasji trzeba zarabiać. Można, jak najbardziej, ale tylko wtedy, gdy nie przeszkadza nam zamienienie jej w pracę. 

1 myśl w temacie “Czy warto zamieniać pasję w pracę?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.