Lifestyle

Plastikowe ubrania – czy poliester naprawdę jest zły? / Plastic clothes – is polyester really that bad?

ENGLISH VERSION BELOW

Moja szafa zaczęła ostatnio upraszać się o małe jej uzupełnienie. Z nadzieją w sercu na znalezienie kilku perełek zabrałam się za poszukiwania. Przeczesałam co najmniej pół internetu i większość sklepów w mieście, których progi cenowe nie przekraczają moich możliwości finansowych. Efekt przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Nie pamiętam kiedy ostatnio byłam tak rozczarowana.

Niewiele ubrań przypadło mi do gustu, ale tak oczywiście bywa. Zwłaszcza, gdy jesteś w trybie „poszukiwania”. Gdy tylko konto bankowe ulega odchudzeniu – piękne rzeczy same wyskakują ze sklepowych witryn i okna przeglądarki. Tym razem zauważyłam jednak pewną ciekawą prawidłowość – większość sklepów oferuje bardzo podobne, jeśli nie identyczne modele. Miałam wrażenie, że niezależnie od tego, do jakiego sklepu weszłam, znajdywałam ten sam rodzaj sukienek, bluzek, spodni, etc. Oczywiście nie chodzi o to, by wymyślać koło od nowa, ale zastanawiające jest, że praktycznie każdy sklep, jaki odwiedziłam, prezentował ofertę do złudzenia przypominającą tę z miejsca, które ledwie przed momentem opuściłam.

Moje ostatnie zakupowe doświadczenia naprawdę zaczęły skłaniać mnie do poważnego zastanowienia się nad zakupem własnej maszyny do szycia i nauczeniem się tworzenia własnych ubrań. Takich, które faktycznie będą dopasowane do mojego stylu i sylwetki.

Problem ze znalezieniem ubrań, które by mi pasowały, stanowi jednak jedynie wierzchołek góry lodowej i nie jest w całej tej historii najważniejszy. Najbardziej zszokowała mnie ilość poliestru. Bo nawet jeśli udawało mi się znaleźć jakiś model, który wizualnie mi odpowiadał, ostatecznie odpadał z klasyfikacji przez materiał, z którego był wykonany. A był nim właśnie poliester.

Ale co takiego złego jest z poliestrem, ktoś zapyta. Ja nie jestem naukowcem ani nie zajmuję się zawodowo tkaninami, jednak mam świadomość co najmniej kilku jego bardzo poważnych mankamentów.

Poliester to materiał syntetyczny.

Istnieje podział włókien na syntetyczne, sztuczne i naturalne. Pisała o tym ostatnio Monika Kamińska na swoim Instagramie. Wydawać by się mogło, że materiał syntetyczny i sztuczny to jedno i to samo, różnica jednak jest kolosalna. Włókno sztuczne to materiał wykonywany z surowców naturalnych, lecz w sztuczny sposób. Do tego typu materiałów należy na przykład wiskoza, która jest naprawdę w porządku. Włókna syntetyczne to z kolei materiały wykonywane z surowców, które nie występują naturalnie i są wytwarzane syntetycznie.

Poliester to najgorszy możliwy materiał na lato.

Ubrania poliestrowe sprawiają, że pocimy się bardziej niż zwykle. Co więcej, pot ten nie ma zazwyczaj możliwości ujścia, więc prędzej czy później zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Ubrania poliestrowe nie przepuszczają powietrza, przez co jest nam jeszcze cieplej, a w upalne dni to ostatnie, czego oczekujemy od naszego ubioru. Sama nadal posiadam w swojej szafie kilka poliestrowych sukienek i z własnego doświadczenia wiem, że ich noszenie przy wysokich temperaturach to żadna przyjemność. I cóż z tego, że ładnie wyglądają, skoro pocę się w nich bardziej niż powinnam, a taki zapach do specjalnie eleganckich nie należy, prawda? Bawełna, len czy nawet wiskoza to latem prawdziwe wybawienie.

Poliester jest nieekologiczny.

Chyba wszyscy już słyszeli o mikroplastiku, który został wykryty w żołądkach ryb morskich. Co więcej, okazuje się, że mikroplastik spożywamy i my, ludzie. A poliester (i inne materiały syntetyczne) to nic innego jak włókna plastiku właśnie. Przedostają się one do środowiska m.in. poprzez pranie, a potem trafiają do naszych organizmów m.in. w wodzie, którą pijemy.

Poliester jest łatwopalny.

Czy zauważyłaś, że ubrania wykonane z poliestru mają informację o tym, by trzymać je z dala od ognia? Nie jest to tylko rutynowe ostrzeżenie – poliester pod wpływem ognia zaczyna się topić, powodując ogromne obrażenia. Jeśli mamy na sobie coś wykonane z tego materiału, lepiej naprawdę trzymać się od ognia z daleka.

Nie chciałabym jednak pozostać zupełnie jednostronna i demonizować poliester do granic możliwości. Istnieją w końcu niezaprzeczalne korzyści materiałów poliestrowych i należy do nich między innymi fakt, że

Materiały z domieszką poliestru są bardziej wytrzymałe.

Bawełna z niewielką domieszką poliestru (choć moim zdaniem jakiegokolwiek sztucznego lub syntetycznego materiału) staje się dużo bardziej wytrzymała i odporna na zmechacenia oraz gniecenie. To samo dotyczy innych włókien naturalnych. Mówimy tutaj jednak o małym dodatku, a nie bluzce wykonanej w 70 czy nawet 50% z poliestru.

Poliester sprawdza się w przypadku ubrań sportowych.

Wyspecjalizowane firmy produkujące ubrania sportowe korzystają często z najnowszych technologii, które sprawiają, że poliestrowe leginsy czy koszulki sprawdzają się świetnie podczas uprawiania sportu. Trening w bawełnianych koszulkach, które chłoną pot jak gąbka, a potem schną bardzo długo według mnie dość znacząco obniża nasz komfort. Można więc stwierdzić, że poliester na siłowni jest wręcz wskazany. Poza nią – nieszczególnie. (Jest to oczywiście uogólnienie i mam tutaj na myśli większość sportów, które przyjemniej jest wykonywać w dobrej jakości ubraniach sportowych)

Poliester jest tani.

A przynajmniej jest tani dla producentów ubrań. Mogą oni wyprodukować znacznie więcej sztuk za dużo niższą cenę. Szkoda tylko, że ceny ubrań z niego wykonanych wcale nie powalają na kolana. Sukienka, której skład to 100% poliester za 200-250 zł i więcej to według mnie zdecydowanie zbyt wygórowana cena. Ba, ostatnio widziałam również sukienkę za niemal 400 euro wykonaną z poliestru. I choć jej design był przepiękny, to skład powoduje, że nie kupiłabym jej nawet za 40 euro.

Jeśli jesteś zainteresowana tematyką materiałów, poniżej podaję linki do kilku artykułów, które kwestie włókien sztucznych, syntetycznych i naturalnych poruszają nieco dokładniej:

Czy ten mityczny „nowoczesny poliester” naprawdę istnieje? [PL]
Co to za materiał? Poliester | Poliamid | Elastan | Lycra [PL]


ENGLISH VERSION

Recently I’ve noticed that my wardrobe has been begging for a small refreshment. With hope in my heart, I started looking for new treasures that will enrich my clothing collection and bring to it a breath of fresh air. I went to all nearby stores and checked multiple online stores. Unfortunately, the results of my hunt weren’t at all satisfying. I ended up not buying anything, and I’m left with disappointment and an empty closet. 

I’m known for my picky taste, so it’s not a surprise  I didn’t like most of the clothes I  saw. Also, let’s face it: we all know this situation when you are in need to buy something, but you can’t find virtually anything, that would fulfil your expectations. Once amount on your bank account goes low, you randomly find beautiful pieces that would fit your style perfectly. This time, however, it felt like I had no choice. All the clothes I saw looked the same or were very similar to each other. Don’t get me wrong I understand the definition of trends, but I was under the impression of experiencing deja vu over and over again. 

This whole situation made me consider purchasing a sewing machine and taking a sewing course so I could create my clothes. Clothes that not only will fit my body shape but also will be aligned with my personal taste and style. Problem with finding clothes I like is only the tip of an iceberg as there are more issues with the fashion industry. What shocked me the most is the amount of polyester I found. Basically every single piece of clothing I found fancy, was made of polyester. And that was the main reason for me not purchasing anything. 

But what’s wrong with polyester, you might ask. I’m not a scientist, and I certainly don’t work with fabrics on a daily basis, but I’m aware of at least a few downsides of using (and wearing) polyester. 

Polyester is synthetic

There are three types of fabric: natural, semi-synthetic, and synthetic. Monika Kamińska, the owner of a polish clothing brand, recently wrote about it an interesting post on her Instagram profile. Most of the people don’t know the difference between the mentioned types and quite often confuse semi-synthetic and synthetic fabrics, thinking they mean the same thing. Semi-synthetic fabrics, however, are produced out of natural ingredients, but in an artificial way. Viscose (artificial silk) is a very good example of that. Synthetic fabrics, in turn, are chemically produced. 

Polyester is the worst possible fabric for Summer.

Clothes made of polyester make you sweat more than you should (and wish). Additionally, your sweat remains on your skin, as it can’t evaporate (nor be soaked into fabric) and after some time creates a very unpleasant smell. Polyester doesn’t let air to go through, and that makes us feel even warmer. It’s not exactly what you expect from your summer dress, is it? Okay, they might look nice, but does it really matter if you sweat in them more than ever? Cotton, linen or viscose are real life-saver during Summer. 

Polyester is not ecological.

Probably everybody already heard about microplastic that was found in the stomach of sea fish. But not everyone knows that this plastic is present also in our bellies. Polyester is basically plastic as it’s made from the same ingredients. Micro-fibres of plastic find their way to the natural environment (especially through washing in the washing machine) and then to our bodies.

Polyester is inflammable.

Have you noticed that tags on the clothes made of polyester include information about keeping them away from the fire? It’s not just a routine warning — once polyester catches fire, it melts and can cause very serious damage to your skin. 

To not remain one-sided and demonise polyester completely, I’d like to share a few benefits of using this fabric. 

Fibre blends are more durable. 

Cotton blended with polyester (or any other synthetic fabric) is more durable and wrinkle-resistant than pure cotton. Same goes for other natural fabrics. But it’s important to note that we’re talking here about small addition of polyester up to 20%. 

Polyester works well as sportswear. 

Companies producing specialised sportswear use the latest technologies that make polyester clothes work very well during your workout. In my opinion, cotton shirts get sweaty way too fast, and they remain wet and cold for way too long.

Polyester is cheap.

Synthetic fibres are cheaper than natural fabrics, so it’s possible to produce more clothes for less money. Unfortunately, the prices of clothes made of polyester are not always that low. Recently I encountered a dress made of 100% polyester. Price? 400 euro. Yes, this dress was beautiful, but in my opinion, not really worth its price.


1 myśl w temacie “Plastikowe ubrania – czy poliester naprawdę jest zły? / Plastic clothes – is polyester really that bad?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.