Lifestyle

Joga? Przecież to nudne! / Yoga? It’s boring!

Piszę tego posta na szybko, tuż po ukończonej sesji jogi. Tak się składa, że dziś przypada Międzynarodowy Dzień Jogi, a ja postanowiłam wykorzystać tę okazję i wrócić do regularnych praktyk. Dlaczego? Już opowiadam. 

ENGLISH VERSION BELOW

W styczniu tego roku podjęłam wyzwanie 30 dni z jogą. Miesiąc regularnej praktyki przyniósł mi po raz kolejny więcej korzyści, niż mogłabym się spodziewać. Tak wiele, że przygotowałam o tym nawet osobny wpis. Po ukończeniu wyzwania starałam się utrzymać regularność moich jogowych sesji, ale jak to w życiu bywa, wszystko się po jakimś czasie rozmyło. 

Tym samym wróciły też fizyczne dolegliwości, których joga pomogła mi się wcześniej pozbyć. Siedząca praca powoduje u mnie (i zapewnie nie tylko u mnie) dość uciążliwe bóle pleców, a konieczność wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów myszką rodzi problemy z nadgarstkiem. 

Oczywiście, inne formy aktywności fizycznej również są w stanie pomóc w wymienionych dolegliwościach, ale mam wrażenie, że to właśnie joga działa najlepiej. Najważniejsze dla mnie jest to, że nie obciąża ona nadmiernie i tak już nadwyrężonych mięśni, a jedynie delikatnie je rozciąga i wzmacnia. 

I nie, joga to nie tylko leżenie na podłodze w otoczeniu świeczek czy innych kadzidełek, choć oczywiście w takiej oprawie nie ma nic złego. Ta niepozorna z punktu widzenia przeciętnej osoby aktywność potrafi nieźle dać w kość, a nawet nieco wyrzeźbić mięśnie. Jasne, nie będą to muskuły rodem z siłowni, ale przy regularnej praktyce ciało zaczyna wyglądać zdecydowanie lepiej. Staje się też bardziej elastyczne, a zakres ruchu znacznie się poprawia. 

Ale poprawa sprawności ciała to nie jedyne płynące z jogi korzyści. Daje mi ona spokój ducha i pomaga zdystansować się do różnych wydarzeń. Podczas praktyki nie myślę o problemach ani o tym co ugotować na obiad bo wtedy po prostu stracę równowagę i się przewrócę. Wszystkie sprawy muszą poczekać na swoją kolej, a wtedy mam też już do nich zupełnie inne podejście. Joga to taka moja mała medytacja, często też wstęp do głębszej formy medytacji. Nie da się ukryć, że te dwie techniki w połączeniu przynoszą najlepsze korzyści, ale joga sama w sobie i tak daje już wiele. 

Jeśli nigdy jogi nie próbowałaś, to może warto dać jej szansę? Istnieje mnóstwo różnych jej odmian i jestem niemal pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedyś uważałam, że joga jest zbyt nudna, zbyt powolna. I wtedy spróbowałam power jogi – zdanie o tej aktywności zmieniłam na zawsze. 🙂 

Namste. 


I’m writing this post right after my yoga practice and it’s going to be a very short one. As today is an International Yoga Day I decided to take this opportunity and get back to more regular practice. Please keep reading to find out why. 

In January I took a challenge of 30 days of yoga. Month of regular practice brought me more benefits than I could think of. So many that I decided to write a separate post about my experience (unfortunately, it’s only available in Polish). Once I finished the challenge I wanted to keep a regularity but eventually, everything slipped away. 

All my problems that yoga helped me reduce came back with a full force. Sitting job causes pretty severe back problems and a need of making very precise movements with a mouse hurts my wrist. 

Of course, other physical activities could help me with above ailments as well but I always have a feeling that yoga does the best job. The most important for me is that it doesn’t strain my already sore muscles, but it stretches and strengthens them. 

And no, yoga is not only laying on the floor with candles and incenses all around you, hoverer there is nothing wrong with this kind of setup. This inconspicuous activity can be extremely tiring and even tone some muscles. Of course, yoga doesn’t give you the same effect as a gym but regular practice really makes the body looks better. Elasticity increases and your range of motion became way better, too. 

But the better and healthier body is not the only benefit of yoga. It also helps me to calm down and find distance towards certain events in my life. While doing yoga I can’t think about anything else otherwise I lost my balance and fall. All other things need to wait until I’m finished but then my approach towards them is usually completely different. Yoga is my little meditation and often an introduction to a deeper meditation. It’s true that a combination of yoga and meditation brings the best results, but yoga by itself can be miraculous as well. 

If you’ve never tried yoga before maybe it’s time to give it a shot. There are many different types of yoga and I’m sure that everybody can find something interesting. When I was younger I found yoga boring and waaaaay too slow for me. And then I tried power yoga – nothing was the same anymore. 🙂 

Namaste.   

1 myśl w temacie “Joga? Przecież to nudne! / Yoga? It’s boring!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.